Wypędzanie ducha Hitlera okupacja i denazyfikacja Niemiec

Frederick Taylor

Wypędzanie ducha Hitlera okupacja i denazyfikacja Niemiec

Frederick Taylor

47,00 zł

- wyślemy do 24 h -

JAK OCENIAMY STAN KSIĄŻEK?

twarda

Czarne
,

 

2016

464
Historia/Historie

Nazizm był ideologią siły. Przegrana nie wchodziła w grę. Jednak w pewnym momencie większość Niemców zrozumiała, że nie będzie zwycięstwa, jeśli nie nastąpi cud.

Zbliżający się do granic Niemiec alianci oczekiwali fanatycznego oporu. Dlatego od początku chcieli, by naród niemiecki zrozumiał, że został całkowicie pokonany. Naloty miały na celu przede wszystkim likwidację obiektów wojskowych i przemysłowych, ale także wywołanie poczucia ostatecznego upadku państwa. Zniszczenia osiągnęły rozmiary niemal apokaliptyczne.

Roosevelt przekonywał: "Bezwarunkowa kapitulacja nie oznacza zniszczenia narodu niemieckiego, ale oznacza zniszczenie [...] filozofii opartej na podboju i ujarzmianiu innych narodów". Wtórował mu Churchill: "Bezwarunkowa kapitulacja daje zwycięzcom wolną rękę. Nie oznacza to, że mają prawo zachowywać się jak barbarzyńcy ani że chcą wymazać Niemcy spośród wolnych narodów Europy".

Jednak ci Niemcy, którzy zdawali sobie sprawę ze skali nazistowskich okrucieństw w okupowanej Europie, nie mieli powodów ufać nieprzyjacielskim żołnierzom, stukającym do bram ich ojczyzny.

Opowieść o początkach niemieckiej transformacji zaczyna się w ogniu wojny. Chociaż alianci mieli ogólne wyobrażenie o tym, co będą musieli zrobić po przejęciu kontroli nad wrogim państwem, ich strategia istniała tylko w ogólnym zarysie i musiała być obmyślana na gorąco.

Kraj podzielono na cztery strefy okupacyjne i wprowadzono nowe zasady organizacji powojennego świata. Nadejście pokoju nie położyło bynajmniej kresu nieszczęściom. Wiele spraw potoczyło się gorzej, wiele lepiej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Frederick Taylor to jeden z najbłyskotliwszych historyków piszących w dzisiejszych czasach. Jego książka na temat muru berlińskiego jest prawdziwie fascynująca, nigdy nie będzie miała sobie równych i zasługuje na to, by przeczytał ją każdy, kto żył w czasach zimnej wojny. Nie mniej fascynująca jest jego nowa książka, "Exorcising Hitler", opisująca zapoczątkowaną w 1945 roku denazyfikację Niemiec."

"Newsweek"

"Ważna... naprawdę godna polecenia... wypełnia istotną lukę w anglojęzycznej historii Niemiec."

"Wall Street Journal"

"W dwóch poprzednich dziełach Frederick Taylor dopracował skuteczne i szybkie podejście do przedstawienia tematu historii Niemiec... w "Exorcising Hitler" występują te same składniki -barwne anegdoty, wstrząsające wspomnienia, nienasycona inteligencja oraz ogromne oczytanie w literaturze naukowej."

"New York Times Book Review"

"Taylor jest obdarzony darem relacjonowania historii w żywy sposób, różnorodnie ilustrując ją wydarzeniami i szczegółami... bardzo pouczająca opowieść."

"Los Angeles Times"

"Taylor tworzy fascynującą opowieść dzięki kombinacji obszernej narracji, pouczających anegdot i przemyślanych poglądów."

"World War II Magazine"

"Taylor ze znaczną dozą ostrożności prezentuje stanowiska obu stron, aliantów i Niemców, tworząc portret straszliwych czasów i doświadczonej traumą ludności... Książka Taylora, ostra, lecz jednocześnie bezstronna, jest niezmiernie ważna w dzisiejszych czasach."

"Kirkus Reviews"

"Zrozumiała i wstrząsająca. Pełen niuansów, a zarazem wyrazisty opis zarówno przestępców, jak i ofiar."

"Sunday Express" (UK)

"To wspaniała książka. Pełna godnych przytoczenia cytatów i zapadających w pamięć anegdot, obrazowo przedstawia życie w Niemczech w trakcie wojny i po niej [...]. Historia powszechna w swoim najlepszym okresie, istotna lektura."

"New Statesman" (UK)

"Absorbujący opis okupacji i denazyfikacji Niemiec stara się ukierunkować upadek najkrwawszego konfliktu w historii ludzkości i odkryć, w jakim stopniu jego sprawcy stali się ofiarami [...]. Racjonalny i dający do myślenia."

"Scotland on Sunday" (UK)

"Przejrzysta narracja Taylora ukazuje barwny obraz... Taylor znakomicie korzysta z oryginalnych źródeł, by przekazać psychologiczny wymiar okupacji."

"Publishers Weekly"

"Gładko napisana i doskonale zbadana historia burzliwego okresu z połowy XX wieku. Ta pozycja powinna się znaleźć w każdym księgozbiorze dotyczącym historii XX wieku."

"Library Journal"

"Pan Taylor, brytyjski powieściopisarz i historyk, napisał dla przeciętnego czytelnika jedną z najprzydatniejszych książek z dziedziny badań nad historią powojennych Niemiec."

"Pittsburgh Post Gazette"