Maria Kownacka, Janusz Grabiański


W świecie książek antykwarycznych, piękno sztuki spotyka się z literaturą, tworząc niezwykłe dzieła, które zachwycają zarówno miłośników książek, jak i kolekcjonerów. Przedstawiamy kilku najwybitniejszych polskich artystów, którzy przyczynili się do stworzenia niezapomnianych ilustracji w książkach, do dziś zachwycających swoją oryginalnością i artystycznym wyrazem.

Jan Marcin Szancer – jest jednym najbardziej zapadających w pamięć artystów książki. Swoimi ilustracjami wzbogacił polskie wydania książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na jego wyjątkowych ilustracjach w książkach Jana Brzechwy wychowało się kilka pokoleń Polaków. Niezapomniana Akademia Pana Kleksa, Brzechwa dzieciom, Pan DoReMi czy Grzyby znają wszyscy. Szancer wykorzystywał kolorową paletę i pełne fantazji kompozycje, które wprowadzały nas w magiczny świat opowieści. (przeczytaj więcej)

Janusz Grabiański – mistrz akwareli, jego kolorowe ilustracje pamiętamy z min. Elementarza Falskiego. Najczęstszymi bohaterami artysty były jednak zwierzęta, stworzył pełne ekspresji ilustracje do książek Rogaś Marii Kownackiej czy Rudzi Jadwigi Wernerowej oraz wspaniałe mruczki do Wierszy o kotach T.S. Eliota. Jego zwierzęta występowały na seriach znaczków i plakatach.

Bohdan Butenko - Ilustracje tego polskiego artysty często towarzyszą nam od najmłodszych lat. Był twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, którzy bawili dzieci w Wieczorynkach i książeczkach. Jego charakterystyczny styl można znaleźć w takich książkach jak Panna z mokrą głową, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Koty pustyni. Butenko tworzył zabawne i kolorowe ilustracje oraz kolarze, które wciąż zachwycają dzieci i dorosłych.

Zofia Fijałkowska - znana jest ze swojego talentu w tworzeniu kolorowych i pełnych detali ilustracji dla dzieci. Jej prace zdobią liczne książki dla najmłodszych czytelników, tworząc magiczne światy i wprowadzając w fascynujące historie. Do najbardziej znanych ilustracji artystki należą prace do książek Na jagody Marii Konopnickiej, O rybaku i rybce Aleksandra Puszkina oraz O warszawskiej syrenie Ewy Szelburg -Zarębiny.