Na chwilę oderwij się od tego co cię otacza. Zanurz się w bieg spraw, które ludziom trudno dziś zrozumieć. Odkryj, odnajdź samego siebie i podążaj za wewnętrznym zegarem łączącym nas z człowiekiem przeszłości. Możesz to zrobić choćby dziś. Udaj się w podróż w czasie do jego źródeł wraz z Carpentierem.

Kierunek, który obrałeś oznaczać będzie pewne wyrzeczenia. To nie jest zwykła podróż, której wbrew pozorom nie możesz odbyć samolotem w trzy godziny. Potrzeba czasu, przestrzeni, miejsc i krajobrazów, które wraz z ludźmi, których spotkasz pozwolą ci poznawać cel twojego przeznaczenia.

A więc postanowione, porzucasz więc swój komputer, telewizor, wyłączasz telefon, nie potrzebny ci czytnik e-booków. O nie, to się w tej podróży nie przyda. Twoim przyjacielem cenniejszym niż złoto okażą się strony przewracane palcami. Papier, który będzie ci potrzebny by odkrywać to co zobaczysz i odczujesz na swój sposób. Chcesz trochę oszukać, może ktoś podsunie ci pomysł jak trafić do celu łatwiejszą drogą. Zrozumiesz jednak już wkrótce, że wcale nie jest ci to potrzebne, że los może okazać więcej wyrozumiałości niż potrzebujesz. A więc porzuciłeś przedmioty, chwytasz za Podróż do źródeł czasu i nie zapominasz by mieć pod ręką Odyseję Homera może okazać się odpowiednim towarzyszem i ripostą twych poczynań.
Znasz Alejo Carpentiera lub nie, jeśli nie to trafiłeś na twórcę literatury iberoamerykańskiej. Kierunek twej wyprawy zaczyna się konstytuować. Dorzućmy, że Carpentier poświęcał nie tylko czas pisarstwu ale i muzyce i jej historii. Muzyka będzie twym natchnieniem i impulsem, który poprowadzi cię na inny kontynent do Ameryki Południowej.
Dolina Zatrzymanego Czasu Tak nazywa miejsce [do którego podążamy] Carpentier. Wbrew temu co może się wydawać odnajdziesz je na mapie. Inspiracją do podróży do źródeł była realna wyprawa pisarza do Wenezueli. Rąbki tajemnicy odkrywane są przez autora w nocie kończącej. Dolina jest gdzieś u źródeł rzeki Orinoko. Wcześniej na mapie odnajdziesz miasto Puerto Anunciacion . Nieopodal strumienia Guacharaca kanał, który rozpoznasz po oznaczeniu drzewa. Indianie do dziś żyją na tym niedostępnym obszarze. Krajobrazy zapisane w słowach przeżyjesz równie mocno jak na stronicach książki. Czy się zmieniły od czasów napisania utworu? Nie! Zmienili się dzisiejsi ludzie a czas zatrzymać się może w każdej chwili. Klucz ukryty jest między fabułą, opisami krajobrazów, ludzi, miejsc i intelektualnych rozmyślań bohatera.

Jestem na drugim końcu globu, wybieram się do puszczy odnaleźć pierwotne instrumenty. Będę przemierzał czas, opisywał niezwykłości i magię tego co zostało zapomniane. Busz jaki zastanę odkryje zapomniane zmysły. Historię odtwarzać będzie dla mnie teraźniejszość (…) znalazłem ukrytą przed wzrokiem innych najszerszą bramę.*

*Alejo Carpentier, Podróż do źródeł czasu

Realizm Magiczny
"Nieuchwytny" nurt w literaturze, poszerzenie rzeczywistości. Odnajdziesz go nie tylko wśród twórców iberoamerykańskich. Kryje się w słowach, miedzy nimi na styku realności i magii. Charakterystyczne elementy towarzyszące mu to legendy oraz te, które wyznaczają charakter baśniowości przeplatającej się z realizmem. Wypływa z tego co z pozoru jest realne poprzez swoją obecność w świecie ale posiada niezaprzeczalny „ładunek” magii. Są to wspomniane podania ale i egzotyka czy w końcu głębiny podświadomości bohaterów. Za jednego z twórców realizmu magicznego uważany jest A. Carpentier. Stworzył on  tzw. teorię amerykańskiej rzeczywistości cudownej. Odnajdziesz ją we wstępie książki wspomnianego pisarza Królestwo z tego świata.